Cesky Terrier
Breeders Club

Přinesli jste si z vycházky nezvané hosty?

Sezona klíšťat je naštěstí už za námi, ale blechy jsou problém celoroční. Ať už řešíte blechy, nebo jiné ektoparazity, je dobré orientovat se v nabídce a umět vybrat přípravek vhodný pro Vás a Vašeho pejska.

Dovolte mi, provést Vás světem přípravků na blechy a klíšťata. Následující informace berte jako přehled (nelze uvést všechny výrobky, které momentálně na trhu jsou). Pokusila jsem se o stručné shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých typů přípravků.

Co všechno lze na ektoparazity použít?

1. Spreje

Spolu se šampony se jedná o nejstarší způsob hubení blech, doba jejich účinnosti na klíšťata je bohužel poměrně krátká

Bolfo spray (účinná látka propoxur) – pro maximální účinek je nutno ošetřovat psa 2x týdně.

Spreje s účinnou látkou fipronil (Frontline, Fypryst, Effipro, Fipron) účinkují 4-5 týdnů na klíšťata a až 3 měsíce na blechy, výhodou je použitelnost u štěňat již od 2-3 dnů dle výrobce a vysoká bezpečnost i pro kočky ve společné domácnosti, nevýhoda může být v aplikaci (4 stisky na 1kg hmotnosti psa je u větších plemen poměrně velké množství roztoku a ne každý pejsek má sprejování v oblibě). Další nevýhodou je, že po vykoupání je účinnost výrazně snížena a je nutno ve zkráceném intervalu psa znovu nasprejovat.

Třetí skupinou jsou spreje s obsahem pyretheoidů – Duowin Contact, BioKill,… – účinnost na klíšťata cca měsíc, dobrý repelentní účinek, na blechy je však bohužel účinek nedostatečný.

2. Šampony

Při zablešení, nebo jako prevenci proti klíšťatům bych je určitě nepovažovala za velké pomocníky, ale jako doplnění péče je určitě vhodné je zmínit.

Arpalit Neo, Bea Rival, Sergeant´s šampon gold,…

3. Obojky

Výhody:

– dlouhodobý účinek, často na celou sezonu

– účinnost proti blechám i klíšťatům

Nevýhody:

– možnost lokálních reakcí (lokalizovaná dermatitída nebo erytém, svědění a vypadávání srsti)

– před plaváním a koupáním psa by se měl sundat, protože účinná látka je škodlivá pro ryby a ostatní vodní organismy

– nutnost mít obojek stále nasazen

– kontakt majitele s obojkem – lidé se známou přecitlivělostí na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek by se měli vyhnout kontaktu s obojkem. Není vhodné, aby se děti, především mladší 2 let, obojku dotýkaly, hrály si s ním nebo si jej vkládaly do úst, malým dětem by neměl být dovolen dlouhodobý intenzivní kontakt např. společné spaní se psem s nasazeným obojkem.

Nejpoužívanější obojky:

Foresto (Bayer) – použitelný od 7 týdnů věku, účinkuje až 8 měsíců proti blechám i klíšťatům

Bolfo (Bayer) – použitelný od 3 měsíců věku, účinnost 5 měsíců blechy, 10 týdnů klíšťata

Kiltix (Bayer) – použitelný od 3 měsíců věku a účinnost až 7měsíců

Scalibor (MSD) – použitelný od 7 týdnů, účinnost klíšťata a komáři 5-6 měsíců, výrobce neuvádí účinnsot proti blechám!

Sergeant´s Dual Action ( Sergeantś Pet Company) – použitelný od 3 měsíců věku, účinkuje 6 měsíců proti blechám i klíšťatům

Další skupinou jsou obojky s obsahem přírodních látek, např. Attack, Menforsan, BioBand Veto Shield, Sergeant´s Green,… – účinnost bývá uváděna dle konkrétního obojku 3-4 měsíce.

Pokud je pes ve společné domácnosti s kočkou, je nutné tuto skutečnost zohlednit při výběru obojku, protože některé účinné látky jsou pro kočky toxické a mohou způsobit otravu i při běžném kontaktu kočky s obojkem!

5. Spot on – pipety

Výhody:

– jednoduchá a rychlá aplikace

– nižší pořizovací cena

– rychlý nástup účinku

Nevýhody:

– nutnost ošetření opakovat ve 4 – 6 týdenních intervalech

– koupání psa výrazně snižuje účinnost přípravku

– možnost lokální reakce na ošetřené kůži

– po aplikaci je na srsti několik hodin/dní „mastný flek“

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství výrobků, liší se hlavně účinnou látkou:

permethrin -Top spot, Exspot, BobMartin, v jiných přípravcích je permethrin v kombinaci s dalšími látkami (Vectra 3D, Advantix, Effix, Duowin Contact,…)

avermectiny – přípravky Advocate, Stronghold – výhodou je široké spektrum účinku proti vnitřním i vnějším parazitům, ale nejsou určeny na řešení problému s klíšťaty

fipronil – Frontline, Effipro, Firpon, Fypryst

6. Tablety

Účinnou látkou v tabletách jsou isoxazoliny (fluralaner – Bravecto, sarolaner – Simparica  a afoxolaner – NexGard). Blechy a klíšťata jsou vystaveny působení účinné látky okamžitě po kousnutí nebo přisátí na hostitele, kdy přijdou do kontaktu s tělními tekutinami.

Výhody:

– rychlý nástup účinku

– jednoduchá aplikace – ochucené tablety

– bezpečnost byla stanovena pro použití u chovných zvířat, během březosti a laktace – lze použít u chovných zvířat a u březích a laktujících fen

– dlouhá účinnost – 12 týdnů Bravecto, 5 týdnů Simparica, 4 týdny NexGard)

– možnost psa koupat, nemusí být nijak omezen kontakt s majitelem, jinými zvířaty

Nevýhody:

– vyšší cena

– použitelnost až od 8 týdnů věku

– možnost výskytu mírných a přechodných nežádoucích zažívacích problémů ( zvracení, průjem, slintání, nechutenství) po podání tablety

Ať už používáte ten svůj osvědčený přípravek nebo se rozhodnete vyzkoušet nový, přeji Vám spokojený život bez otravných breberek!

MVDr. Pavla Košťálová

SHARE

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení