Cesky Terrier
Breeders Club

Odchov štěňat

Než se pustíme do odchovu štěňat, trochu teorie…

Chovnost podle řádu ČMKU začíná fenám i psům plemen do 50 cm kohoutkové výšky ode dne ukončeného 14. měsíce věku, takže starším 15 měsíců a trvá u fen do ukončeného 8. roku věku. U psů horní hranice stanovena není. U fen, které dovršily 8. rok věku, je možné zabřeznutí pouze na základě potvrzení veterinárního lékaře o vyšetření zvířete na začátku říje s dobrozdáním, že zdravotní stav březost umožňuje bez nadměrných rizik, v případě KCHČT je nutný i souhlas výboru.

Druhou podmínkou pro odchov štěňat s průkazem původu je bonitace, té se podle pravidel našeho klubu účastní zvířata nejdříve ve věku 12 měsíců.

Pokud tedy fena splňuje obě podmínky, je v dobrém zdravotním stavu, dobré kondici a chovatel má vhodné podmínky pro odchov štěňat, pak už zbývá jen vybrat toho pravého psa, který samozřejmě také splnil podmínky pro chov, a načasovat správně dobu vhodnou pro krytí.

Určit dobu, kdy je největší šance na úspěšné krytí a zabřeznutí, nám může dopomoci několik metod (testování zkušeným psem, vaginální cytologie, stanovení hodnoty progesteronu, případně kombinace těchto metod).

Z veterinárního hlediska je někdy vhodné i vyšetření feny/psa na choroby, které by mohly negativně ovlivnit budoucí březost, způsobit úhyny štěňat a komplikovat další chovné využití psa/feny.

Jedná se o mikrobiologické vyšetření stěru z pochvy/předkožky – hlavním patogenem bývá Steptococcus canis a vyšetření na chlamydie (Chlamydophila) a mykoplazmata (Mycoplasma) – nejlépe průkazem původce metodou PCR.

Další možností prevence pohlavně přenášených chorob je vakcinace proti herpesviru (vakcína Eurican Herpes), která s provádí v době krytí a pak 7-10 dní před plánovaným porodem.

Ověřit si, zda krytí bylo úspěšné, lze pomocí ultrazvuku, od 25. dne březosti, kdy plodové váčky dosahují velikosti 1-1,5cm a jsou velmi dobře viditelné.

Po porodu (jen pro doplnění, délka březosti je udávána 58-65 dní, některé zdroje udávají až 72. dní) fena kojí pouze takový počet štěňat, který odpovídá její zdravotní kondici podle posouzení veterinárním lékařem. Ostatním životaschopným štěňatům musí chovatel zajistit náhradní výživu, větší počet štěňat není důvodem pro euthanasii!

V ideálním případě není nutné do průběhu porodu ani odchovu štěňat v prvních týdnech zasahovat. Rozhodně je vhodné štěňata po porodu zkontrolovat, zvážit, případně označit a kontrolovat prospívání pravidelným vážením. Fena se po porodu různě dlouho tzv. čistí, podle počtu štěňat 3-6 týdnů, v žádném případě však očistky nesmí zapáchat!

Maximální počet vrhů u chovné feny je 3 za období 24 měsíců, včetně vrhů, kdy fena porodí pouze jedno štěně, ideální počet je jeden vrh ročně.

První 2-3 týdny kromě kontrol hmotnosti není potřeba do péče o štěňata feně zasahovat. Pokud jsou štěňata spokojená, fena se o ně dostatečně stará a má dost mléka, k dokrmování je možné přistoupit ve věku 3-4 týdnů. Někteří chovatelé začínají rozemletým masem, osobně dávám přednost namočeným granulím, tzv. Starteru (speciální granule pro odstav štěňat, které se velmi dobře po zalití vodou rehydratují a štěňata pak nemají problém při přechodu na granule).

Ve 14 -21 dnech věku je čas na první odčervení, opakuje se pak každé 2 týdny, minimálně 3x!

Očkování podle nákazové situace – nejčastěji od ukončeného 6. týdne věku, s revakcinací za 3-4 týdny.

Další krok při odchovu štěňat je rozhodnutí chovatele, zda označí svůj vrh tetováním (ucho, slabina, nebo vnitřní strana stehna), nebo čipováním (levá strana krku. Tetování je povoleno provádět nejdříve ve stáří 6 týdnů, čipování od stáří 4 týdnů, a to celý vrh najednou na základě vydaných tetovacích čísel. Nutno tedy podotknout, že bez vydaného zápisového čísla NELZE štěňata označovat žádným z uvedených způsobů. Tetováním nebo čipováním je jednoznačně ověřen počet a pohlaví zapisovaných štěňat. Označení potvrdí provádějící oprávněná osoba na příslušném formuláři. Pokud chovatel chce vystavit štěňatům Europasy, musí být štěňata označena mikročipem, pouze tetování vystavení pasu neumožňuje!

Označování psů provádí pouze veterinární lékař nebo osoba odborně způsobilá podle § 59 veterinárního zákona.

Chovatel je povinen vést evidenci svých vrhů a nabyvatelů štěňat ze své chovatelské stanice. Evidenci krytí musí vést i majitel krycího psa.

MVDr. Pavla Košťálová

SHARE

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení