Cesky Terrier
Breeders Club

Odčervení psa

Odčervení psa

Je opravdu nutné pravidelně psa odčervovat?

Pokud pomineme zdravotní rizika parazitární infekce pro samotného psa, je dobré zdůraznit, že škrkavkami se může nakazit i člověk. Vajíčka vylučovaná psími mazlíčky kontaminují půdu, pak už stačí zapomenout si umýt ruce po práci na zahradě, neumytá mrkvička ze záhonu a larvičky uvolněné z vajíček se zachytí ve střevě. Poté migrují přes stěnu střeva do jater a plic (příznaku toxokarózy u člověka nejsou specifické – horečka, zvětšení mízních uzlin, poškození jater, dušnost, v případě postižení oka může dojít až k trvalému poškození zraku). Dospělému zdravému psovi pár červíků neublíží, ale odčervením snížíme zátěž prostředí, ve kterém se pohybujeme společně s ním.

Proč mám cpát miminkům odčervení, kde by k těm hnusným červům přišla?

Protože nejčastěji se s klinickými příznaky začervení setkáváme u štěňat. Štěně nemusí opustit útulný pelíšek, aby se nakazilo škrkavkami. Zdrojem infekce pro štěně je jeho matka. U škrkavek (Toxocata canis) je poměrně složitý vývojový cyklus. Larvy migrují různými orgány, v nich se jejich vývin zastaví a díky hormonálním změnám v těle březí feny se pak reaktivují. Štěňata mohou být infikována přes placentu a mateřským mlékem.

Je pro štěňata lepší pasta, nebo tabletky a kdy začít odčervovat?

Vhodný čas pro první odčervení štěňat je někdy mezi 2 .a 3. týdnem věku. Je to z toho důvodu, že štěňata infikovaná během březosti mají za 21 dní, to znamená ve věku 3 týdnů, v tenkém střevě již dospělé škrkavky schopné vylučovat vajíčka. Pokud dojde k nakažení mateřským mlékem (vylučování larev mateřským mlékem začne ihned po porodu a vrcholu dosáhne kolem 2. týdne), další dospělci se ve střevě štěňat objeví kolem 5. – 6. týdne věku štěňat. Proto je jednorázové podání odčervovacího přípravku naprosto nedostatečné. Nejčastější schéma podávání odčervení je 2. – 3. týden věku, a pak ještě alespoň 2x v intervalu 14 dnů. Snažíme se tím o likvidaci ještě nedospělých škrkavek, než stihnou vylučovat vajíčka a zamořit tak prostředí. Na začátku bývá nejčastěji podávána pasta. Jsou pro to 3 důvody. Pasta se lépe dávkuje, snadněji se do prcků dostane a na odčervení stačí jedno, nebo dvousložkové antiparazitikum. V tabletách bývá velmi často navíc praziquantel, jehož účinku se využívá na tasemnice. Štěňata ale v tomto věku tasemnice ve střevě mít nemohou, proto pasty stačí.

Jsou všechna odčervovadla stejná?

Nejsou…

Většina přípravků je tzv. širokospektrálních, to znamená, že fungují jak proti oblým červům (škrkavky, měchovci, plicnivky a spol.), tak proti červům plochým (tasemnice). Nejčastěji jsou používány tablety. Když pominu velikost, barvu, ochucenost, cenu, mívají velmi podobné složení:

1.praziquantel+pyrantel+fenbendazol – Caniverm, Cestal Plus, Cazitel Plus, Dehinel

2.epsiprantel+pyrantel – Banminth Plus

3.pyrantel+praziquantel – Galces, Helm-ex, Pratel, Drontal

4.oxantel+pyrantel+praziquantel – Dolpac

V posledních letech jsou na trhu s odčervovacími přípravky i tabletky s účinnou látkou milbemycin oxim, jehož velkou výhodou je účinnost nejenom proti dospělým vývojovým stádiím ve střevě psa, ale i larvám migrujícím v hostitelském organismu. Dají se použít u březích a laktujících fen.

Pasty jsou většinou určeny zejména pro štěňata a účinné látky jsou :

1.pyrantel – Banminth pasta

2.pyrantel+febantel – Drontal Junior

3.fenbendazol – Flubenol KH

4.niklosamid+oxibendazol – Vitaminthe

5.fenbendazol+praziquantel+pyrantel – Caniverm pasta

Odčervit se dá pes i formou spot-on v pipetkách, ale nefunguje na tasemnice.

1.mixodectin – Advocate

2.selamectin – Stronghold

Můj pes červy nemá – proč bych ho měl odčervovat?

Protože nikdy nevíte, co se schovává ve střevech vašeho psa. Ideální je odčervovat na základě pozitivního výsledku parazitilogického vyšetření trusu prováděného 4x ročně. Ale v praxi není tento způsob běžně používán, přeci jen je jednodušší a samozřejmě i levnější alespoň jednou za čas psa namátkově odčervit.

Jak často mám odčervit dospělého psa a jak dlouho to funguje?

Všeobecně se doporučuje podávat antiparazitika alespoň 2x ročně. Pokud se neprovádí běžné parazitologické kontroly trusu, je odčervení vyloženě namátkovou likvidací případných parazitů. Je ale nutné zohlednit prostředí a způsob života psa.

X ročně určitě nebude stačit v případě většího množství zvířat, nebo typického českého teriéra, který sežere, na co přijde, lovce myší, hrabošů (vysoké riziko tasemnic), chovné feny…

Chovná fena by měla být před krytím buď vyšetřena na parazity, nebo preventivně ošetřena a další ošetření je potřeba provést kolem 3 týdnů po porodu společně se štěňaty. Zabrání se tím kontaminaci prostředí, omezí se infekce štěňat.

A jak dlouho je pes po odčervení bez vnitřních parazitů? Jen do té doby, než se znovu nakazí, nebo se vlivem hormonálních změn neaktivují klidová stádia.

MVDr. Pavla Košťálová

SHARE

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení