Cestovatelské minimum
Ať už vás lákají dálky, nebo míříte k sousedům za hranice České republiky, je dobré vědět pár důležitých informací. Určitě nevystačíte jen s očkovacím průkazem, i když je na něm napsáno, že je mezinárodní.
Takže co všechno je potřeba?
1.Mikročip
Aplikaci mikročipu provádí veterinární lékař, jednoduše a rychle, bolestivost není nikterak velká, srovnala bych to s aplikací vakcíny. Čip se zavádí do podkoží v oblasti krku (pravá/levá strana/střed). Pokud nemá váš pejsek čip už od štěněte, je dobré myslet na to, že mikročip musí být vždy aplikován před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu!!!
Příklad: Pokud vychází očkování proti vzteklině např. na květen a vy se chystáte v létě cestovat, je dobré na to vašeho veterináře upozornit, pejska načipovat, vystavit Petpas a následně naočkovat proti vzteklině. Jinak bude nutné před cestou vzteklinu znovu přeočkovat.
Tetování je stále uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Na tetování už ale nelze vystavit nový Petpas a například Chorvatsko tetování neuznává a zvíře musí být označeno mikročipem.
2.Petpas – oficiálně Pas zvířete v zájmovém chovu
Pas vystavuje soukromý veterinární lékař schválený a registrovaný pro vydávání pasů. V prosinci 2014 došlo ke změně vzoru pasu, jeho hlavní změnou byla folie, kterou se přelepuje stránka s potvrzením o identifikaci. Původní vzor je stále platný. Další změnou je další bezpečnostní prvek, je jím průhledná nálepka přes potvrzení o očkování, která by měla zabránit přelepení nálepek z vakcín a použití u jiného zvířete.
3.Očkování proti vzteklině
Očkování se provádí od 12 týdnů věku v intervalu 1-3 roky, podle schématu očkovací látky. Nezapomeňte ovšem, že vzteklina po první aplikaci začne být platná pro účely cestování za 21 dnů. Pokud nejde doložit, že zvíře bylo očkováno proti vzteklině již dříve, bere se toto očkování jako základní a běží 21denní lhůta.
U mláďat mladších 12 týdnů je situace složitější, protože některé státy EU neumožňují vstup mláďatům neočkovaným proti vzteklině na své území. U jiných států je možné cestovat na výjimku, pokud jsou provázena pasem, nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Konkrétní podmínky jednotlivých zemí EU o možnostech cestování s mláďaty najdete na:
http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals_en
4.Odčervení
Před vstupem do vyjmenovaných zemí (Velká Británie, Irsko, Malta, Finsko) musí být psi ošetřeni proti echinokokům. Provádí to soukromý veterinární lékař ve lhůtě 120 – 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí to potvrdit do Petpasu (zapisuje se datum, hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Přípravek musí obsahovat účinnou látku praziquantel.)
Tohle všechno jsou podmínky pro cestování se zvířaty po EU a pro neobchodní přesuny.
Pokud není zvíře doprovázeno majitelem, cílem přesunu je prodej, nebo převod vlastnictví, pak se jedná o obchodní přesun a je potřeba navíc veterinární osvědčení a potvrzení soukromého veterinárního lékaře, že 48 hodin před odesláním zvířete bylo provedeno klinické vyšetření a zvíře bylo shledáno v dobrém zdravotním stavu a je schopno přepravy do místa určení.
Tyto požadavky pro obchodování musí být splněny i při neobchodním přesunu v případě, že:
1. Majitel, nebo oprávněná osoba cestuje s více než pěti zvířaty, která nejsou přihlášena k účasti na soutěžích, výstavách, nebo sportovních akcích, či přípravě na tyto akce.
2. Zvíře v zájmovém chovu není při neobchodním přesunu doprovázeno svým majitelem, nebo oprávněnou osobou, tj. zvíře cestuje samo.
Cestování mimo EU, do „třetích zemí“ a návrat do EU se řídí podmínkami dané země a konkrétními informace lze najít na stránkách Státní veterinární správy – www.svscr.cz
Abyste se nedostali do nepříjemných situací, které pokazí dovolenou, určitě se informujte s dostatečným předstihem, zda máte splněny všechny požadavky pro cestu do příslušné země a nezapomeňte se informovat na rizika infekčních a parazitárních infekcí v dané oblasti.
Štastnou cestu a bezpečný návrat.
MVDr. Pavla Košťálová