(1909 – 1997)
Byl inspirativní postavou v české historii a kynologii. Rozsah jeho práce je neuvěřitelný. Jeho největším dílem byl vznik nových, dnes uznávaných plemen českého teriéra a českého strakatého psa (někdy označován jako Horákův laboratorní pes).
Narodil se v červnu 1909 na zámečku poblíž Chlumce nad Cidlinou, protože Františkův otec pracoval pro rodinu Kinských. Možná i díky tomu poznával práci se zvířaty a jejich šlechtění (hrabata Kinských vyšlechtili plemeno koně Palomino). Už od devíti let směl chovat štěňata a později i hříbata.
Od roku 1934 pracoval v lesích, takže důvěrně poznal povahu skotského teriéra jako lovce a norníka. O 4 roky později založil vlastní chovatelskou stanici s názvem Lovu zdar.
Roku 1938 se Horákovu skotskému teriérovi narodil první vrh. Pak se celá rodina i se psy přestěhovala do Klánovic k Praze a podle jeho deníkových záznamů nastalo náročné období.
Změna přišla v roce 1949, kdy došlo k prvnímu křížení skotského a sealyhamského teriéra, tedy byl to rok vzniku českého teriéra (první pes nesl jméno Adam Lovu zdar).
František Horák také pracoval jako asistent v Československé akademii věd a získané poznatky uplatnil při šlechtění psů. Kromě českého teriéra a českého strakatého psa se podílel na vzniku českého horského psa. Bez vysokoškolského vzdělání byly jeho vědomosti z genetiky obdivuhodné.